Tulipany

Tulipany, tupily, tulipanki…
Jedne z najbardziej wiosennych kwiatów!
Tylko tak w ogóle, czym one są i co o nich wiemy… ?


nature-3328281_960_720

TULIPANY to rośliny należące do grupy jednoliściennych. Ich cebule są jednoroczne i po kwitnieniu giną, ale pomiędzy ich łuskami powstają nowe. Zimują w gruncie, a wiosną wyrastają z nich pojedyncze sztywne pędy z dużymi podłużnymi liśćmi, zwieńczone okazałymi kwiatami (zazwyczaj jednym, ale są też odmiany, które tworzą kilka kwiatów) o sześciu płatkach. Odmian tulipanów jest bardzo wiele. Różnią się porą kwitnienia, budową i barwą kwiatów, wysokością oraz odpornością na choroby. Najwcześniejsze zakwitają już w marcu, najpóźniejsze w połowie maja. Również wysokość jaką osiągają tulipany jest zróżnicowana: od kilkunastu centymetrów w przypadku tulipanów botanicznych, po 65 cm niektórych odmian późnych.

tulipany

Historia (?), czyli skąd one się w ogóle wzięły…

Tulipany w stanie dzikim występują głównie w Azji. Te piękne rośliny cebulowe były znane i uprawiane w Turcji już w X w. n.e., a w XVI w. zaczęto sprowadzać je do Europy. Właśnie wtedy posadzono pierwsze tulipany w holenderskim ogrodzie botanicznym. Cebulki pięknych odmian tulipanów były tak wartościowe, że jeden taki rarytas wart był tyle, ile trzy domy w Amsterdamie. Z czasem tak niesłychane uwielbienie dla tulipanów zmalało, ale nadal są popularną rośliną ogrodową.

Jakie możemy spotkac?

W uprawie znajduje się wiele odmian tulipanów, które podzielono na grupy uwzględniając ich cechy charakterystyczne. Do lat 60-tych XX wieku klasyfikacja obejmowała 24 grupy, później uproszczono ją do 15 grup. Część odmian wykreślono i wycofano z oficjalnego rynku, ale nadal funkcjonują w ogrodach. W ofertach ogrodniczych pojawiły się nowe – często atrakcyjniejsze i zdrowsze. Zdarza się, że odmiany tulipanów funkcjonują pod innymi nazwami w różnych krajach.

tulips-3321564_960_720

Jak uprawiamy – po krótce.

Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Przekwitłe pędy kwiatowe trzeba wycinać, a pozostawiać zdrowe zielone liście, bo to pozwoli roślinie gromadzić w cebuli substancje odżywcze. Wykopane cebule należy przesuszyć, oczyścić i przechować w przewiewnym miejscu do czasu sadzenia (wrzesień).

Zastosowanie, czy co i jak możemy z nimi zrobic :)

Tulipany efektownie wyglądają na rabatach jednogatunkowych (złożonych z jednej lub wielu odmian), zwłaszcza na jednolitym tle trawnika. Są też doskonałym komponentem rabat wielogatunkowych. W modnych ostatnio rabatach nieformalnych, gdzie rośliny sprawiają wrażenie wymieszanych spontanicznie, pojawiające się pomiędzy innymi duże kwiaty tulipanów stanowią silny kontrapunkt.
Wczesne odmiany tulipanów nadają się do sadzenia pod krzewami. Ożywiają  ogrodową przestrzeń zanim liście drzew i krzewów osiągną swe docelowe rozmiary i zabiorą światło rosnącym tam roślinom.

 

Dzięki za przeczytanie ^^
Zachęcam do komentowania! Podziel się ze mną, co myślisz.

Przytulasy!
~K~

źrodło: http://rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/cebulowe/tulipan,2_477/  <—- polecam stronkę 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *