Wiosna w sercu, w duszy i w ogrodzie, czyli najpiękniejsze wiosenne kwiaty!
Gdy wiosenne słońce coraz mocniej przygrzewa, ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Nie bez powodu wiosna uważana jest za najpiękniejszą porę roku. ( Ja też ją wręcz uwielbiam!)
MARZEC – pierwsze ślady wiosny
W ogrodzie pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Co symbolizują? Budzącą się do życia przyrodę
Na początku pojawiają się ranniki (Eranthis), przebiśniegi (Galanthus), krokusy wiosenne (Crocusvernus), pierwiosnki (Primula), przylaszczki pospolite (Hepatica) i zawilce żółte (Anemoneranuncoloides).
Na drzewach i krzewach nabrzmiewają pąki. Zaczynają także kwitnąć pierwsze krzewy – dereń (Cornus vernus), leszczyna pospolita (Corylus) oraz drzewa – topola (Populus) i wiąz (Ulmus). W koronach sosen (Pinus) otwierają się szyszki i wysypują się z nich skrzydlate nasiona.
Marzec jest bardzo ważnym miesiącem dla ogrodników. Przede wszystkim jest to początek wiosennych prac w ogrodzie. Pora, zatem zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów po zimie. Powinniśmy śledzić prognozy pogody, gdyż wiosenne przymrozki mogą wyrządzić duże szkody w naszych ogrodach.
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, jednak wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też wcześniejsza data). Podczas wiosny astronomicznej dzień jest dłuższy od nocy, a z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, 22 czerwca – rozpoczyna się kalendarzowe lato.
KWIECIEŃ – miesiąc kwiatów
Jak sama nazwa wskazuje jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia większości roślin ogrodowych.
W ogrodach kwitną kwiaty cebulowe pojawiają się ciemnoniebieskie szafirki (Muscari), żółte narcyzy(Narcissus) oraz różnokolorowe tulipany (Tulipa). Na trawnikach pojawiają się pierwsze białe i różowe stokrotki (Bellis) i żółte kwiaty mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale). Na drzewach i krzewach zaczynają pojawiać się pierwsze liście. Kwitną krzewy ozdobne – migdałki (Prunus triloba) na różowo, forsycje (Forsythia) na żółto, a pachnąca czeremcha (Padus avium) na biało. Niekwestionowana królową wiosny jest magnolia (Magnolia) – posiada wyjątkowo piękne białe lub różowe kwiaty. Na kasztanowcach (Aesculus) zaczynają pękać pąki, z których wyrastają kosmate liście.
Przez cały miesiąc pięknie kwitną też drzewa owocowe. Pierwsze zakwitają morele (Prunus armeniaca), brzoskwinie (P. persica), czereśnie (P. avium), śliwy (P. domestica) i wiśnie (P. cerasus). Kwitnienie drzew przeciąga się aż do maja. Niejednokrotnie zaczynają kwitnąć grusze (Pyrus comunis), a czasami również wczesne odmiany jabłoni (Malus domestica). Z krzewów owocowych swe kwitnienie rozpoczyna agrest (Ribes grossularia) i porzeczka (Ribes).
MAJ – pełnia wiosny (zielono wkoło… i kolorowo)
W ogrodzie możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty. Ciepłe i coraz dłuższe dni sprzyjają chęci przebywania na dworze i wykonywania prac w ogrodzie.
W maju wszędzie jest już zielono. Na wszystkich drzewach i krzewach rozwijają się młode liście. Na końcach drzew iglastych pojawiają się jasnozielone pędzelki młodych szpilek.
Zakwitają konwalie majowe (Convallaria majalis), nadal kwitną tulipany (Tulipa) i narcyzy (Narcissus). W tym czasie kwitnie szczególnie dużo krzewów ozdobnych – lilaki (Syringa), zwane pospolicie bzami, irga (Cotoneaster), złotokap pospolity (Laburnum anagyroides), pięknie pachnący jaśminowiec (Philadelphus) i tawuła (Spirea). Z drzew parkowych i przydrożnych kwitną klony (Acer) oraz kasztanowce białe (Aesculus hippocastanum). Sady przyozdobione są kwitnącymi jabłoniami (Malus domestica).
żrodło: https://www.zielonyogrodek.pl/wiosna-w-ogrodzie-wiosenne-kwiaty